Aktuality a novinky

PŮJČUJEME PŘES OKÉNKO!!

Vážení čtenáři,

v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru schválenými vládou je Městská knihovna Orlová do odvolání v režimu výdejního okénka.
Zapůjčit si můžete knihy, časopisy, zvukové knihy, deskové hry a edukační hračky. Je nutná předchozí rezervace.

 

  • Využijte výdej předem rezervovaných knih.

    Knihy rezervujte na stránkách knihovny prostřednictvím online katalogu, na telefonním čísle 596 522 449 anebo emailem knihovna@knihovna-orlova.cz. Vyčkejte na potvrzení, že Vámi rezervované knihy jsou k dispozici. Rezervace je v době omezeného provozu knihovny zdarma. Počet dokumentů k rezervaci není omezen. Po přečtení prosím knihy neprodleně vracejte do návratového boxu před knihovnou.

  • Návratový box před knihovnou bude otevřen nepřetržitě. Knížky i časopisy vracejte tam.

  • Od pátku 25. 2. 2021 již budou zasílány upomínky v běžném režimu.

 

V případě jakýchkoli dotazů nás neváhejte kontaktovat na náš e-mail knihovna@knihovna-orlova.cz nebo Fb knihovny.

Viz: USNESENÍ VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY

Senior Point

Dovolujeme si Vás požádat o vyplnění anonymního online dotazníku. Dotazníkem je zjišťována zátěž a možnosti podpory pečujícím, kteří o svého blízkého či jinou osobu pečují v domácím prostředí. Dotazník je součástí výzkumného projektu Ostravské univerzity, která ve spolupráci s Vysokou školou báňskou -Technickou univerzitou Ostrava vyvíjí informační systém ke zlepšení informovanosti pečujících v období akutní i dlouhodobé péče o blízkého po cévní mozkové příhodě.

Dotazník má dvě varianty – první zohledňuje současnou péči, druhý péči v minulosti:

Pro pečující o blízké po cévní mozkové příhodě – pečuji v současné době
https://ostravaou.limequery.com/388426?lang=cs

Pro pečující o blízké po cévní mozkové příhodě v minulosti – již nepečuji
https://ostravaou.limequery.com/241282?lang=cs

Dále vznikl web pro neformální pečující o osoby po cévní mozkové příhodě.
Web CMP-rádce poskytuje prostor pro sdílení informací a zkušeností lidí v podobné situaci. Ať už se jedná o rodinné příslušníky, přátelé, známe, kteří se v péči ocitli akutně nebo pečují již mnoho let. Může pomoci k rychlejší orientaci v aktuální situaci péče o blízkého po CMP a snáze se vyrovnat s nároky, které péče obnáší.
https://www.cmp-radce.cz/

Senior Point

I v letošním roce 2021 je v Městské knihovně Orlová v provozu Senior Point. Projekt finančně podpořil Moravskoslezský kraj. Senior Point je pro Vás otevřen v pondělí a pátek od 8:00 do 12:00 hodin. Momentálně fungujeme pouze v online režimu na emailu orlova@seniorpointy.cz a nebo na telefonním
čísle 773 743 025.

Ministerstvo zdravotnictví v pátek 15. ledna v 8:00 spustilo nový centrální rezervační systém pro očkování proti COVID-19. Hlásit se mohou lidé starší 80 let přes web registrace.mzcr.cz, crs.uzis.cz nebo telefonní linku 1221. S přihlašováním jim mohou pomoci další osoby, například příbuzní, ale také jejich praktičtí lékaři. 

V Senior pointu rádi pomůžeme
Občané Orlové, kteří mají přístup k internetu a nebudou si s registrací vědět rady, se mohou obrátit na telefonní číslo 773 743 025 od pondělí do pátku mimo středy od 8:00 do 17:00 hodin.

Bezplatná linka
Krajský úřad Moravskoslezského kraje nabízí seniorům pomoc na bezplatné telefonní lince 800 720 210, na kterou lze volat denně od 8:00 do 18:00 hodin.

Nemáte přístup k internetu?
Pokud nemáte přístup k internetu, odbor sociální a zdravotní nabízí pomoc s registrací na očkování mimo telefonické asistence také osobní návštěvou. Kontakt zde.

Půjčte si zdarma některou z e-knih na portálu Palmknihy nebo Flexibooks.

Návod jak stáhnout e-knihu

Novou službu knihovna nabízí od 1. 10. 2020. Prodejní portál Kniha z knihovny nabízí stovky titulů za velkoobchodní ceny s dopravou zdarma! Jak Kniha z knihovny funguje se dozvíte zde.

Půjčování knih pro veřejnost na pobočce ZŠ Karla Dvořáčka v pondělí odpoledne zrušeno až do odvolání!

Nyní si můžete vypůjčit z katalogu Carmen 6 e-knih najednou!

APLIKACE BOOKO JE NYNÍ MIMOŘÁDNĚ NA MĚSÍC ZDARMA 

Obsahuje více než 100 dětských knížek. https://booko.cz/booko-je-mimoradne-na-mesic-zdarma

Jak na to?
🔑 Kód: DETY-LNKM-USJS-XLPB 1. Registrujte a přihlaste se na https://booko.cz/muj-ucet. 2. Pak zadejte kód do políčka „Aktivační kód:“ a klikněte na „POUŽÍT KÓD“. 3. Stáhněte aplikaci Booko na Google Play (pro zařízení s Androidem) nebo v AppStoru (pro zařízení Apple). 4. V aplikaci v tabletu nebo mobilu se přihlaste stejným účtem jako na webu.

Více informací případně na https://booko.cz/booko-je-mimoradne-na-mesic-zdarma

#KNIHOVNYPROTIVIRU

Vážení čtenáři, přestože je Městská knihovna zavřená, můžete si nadále půjčovat e-knihy z našeho katalogu. Kromě toho bylo zpřístupněno množství elektronických zdrojů, které můžete zdarma a legálně číst, sledovat nebo poslouchat online nebo na svých čtečkách a mobilních zařízeních na stránce: https://protiviru.knihovny.cz.

Najdete zde elektronické zdroje pro děti a mládež, vzdělávací materiály pro studenty, ale i odpočinkovou četbu pro dospělé a seniory. Více na https://protiviru.knihovny.cz.

DOBROVOLNICKÝ PORTÁL MSK

SPOLU TO DÁME!

MSK spustil dobrovolnický portál https://spolu.msk.cz/ pro lidi, kteří to v současné chvíli nejvíce potřebují. Linka pro seniory, kteří nemají přístup k internetu: 595 622 595.

SENIOR POINT

V Městské knihovně Orlová je od 31. ledna 2020 nově otevřen Senior point – kontaktní místo přátelské seniorům. Kancelář je umístěna v přednáškovém sále, provozní doba každé pondělí a pátek od 8:00 do 12:00 hodin. Veškeré služby jsou bezplatné. Senior Point byl zřízen za podpory Moravskoslezského kraje.
Pro více informací navštivte Městskou knihovnu Orlová. Další informace o Senior pointech naleznete i na jejich oficiálních stránkách.

ČTENÁŘSKÁ VÝZVA 2020

ČTENÁŘSKÁ VÝZVA 2021

O výzvě
Chcete objevit zábavnou formou nové a zajímavé knihy? Chcete čelit výzvě? Přečtěte v průběhu celého roku dvacet knih podle předem daných témat.

Jak na to?
Na webu DatabazeKnih.cz si můžete snadno a přehledně evidovat průběh své výzvy a prohlížet stav a pokroky dalších čtenářů. Chcete-li inspiraci k výběru vhodné knihy nebo se jen přesvědčit o správnosti svého výběru, V Diskuzi najdete náměty a zkušenosti dalších čtenářů, kteří se také nebojí čelit Čtenářské výzvě.

IN.F.OBÁLKA

OBÁLKU DO LEDNICE NEBOLI IN.F.OBÁLKU SI MŮŽETE NYNÍ VYZVEDNOUT V MĚSTSKÉM INFORMAČNÍM CENTRU A SENIOR POINTU.
IN.F.Obálka slouží k předání údajů o zdravotním stavu, užívaných lécích, kontaktech na příbuzné či blízké, v případě, že se senior v domácnosti ocitne v nebezpečí či ohrožení života, složkám záchranného systému, které jsou o této aktivitě informovány.

VÍCE INFORMACÍ ZDE.

AKTUALIZACE KNIHOVNÍHO ŘÁDU A SMĚRNICE K GDPR

NA SLOVÍČKO S ŘEDITELKOU MĚSTSKÉ KNIHOVNY ORLOVÁ

APLIKACE BOOXY