Senior Point

Senior Point Orlová

V Městské knihovně Orlová je od 31. ledna 2020 otevřen Senior Point, který slouží jako kontaktní místo pro seniory, ve kterém vyškolený pracovník pomáhá klientovi nalézt odpovědi na jeho dotazy, vyhledává mu potřebné kontakty a informace. Na místě jsou k dispozici informační materiály partnerů a periodika ke čtení. Ve spolupráci s Městskou knihovnou jsou pořádány přednášky a besedy, je zde možná registrace do slevové sítě Senior Pas a mnoho dalšího. Senior Point sídlí v přednáškovém sále knihovny. Pracovnice jsou Vám k dispozici každé pondělí a pátek od 8:00 do 12:00 hodin. V případě uzavření knihovny funguje Senior Point pouze v online režimu na emailu orlova@seniorpointy.cz a nebo na telefonním čísle 773 743 025. Veškeré služby jsou bezplatné. Senior Point byl zřízen za podpory Moravskoslezského kraje.

Služby kontaktního místa

  • Přístup na internet
  • Přednášky a besedy
  • Sociální poradenství
  • Základní poradenství
  • Nabídka volnočasových aktivit
  • Registrace do projektu Senior Pas
  • Bezplatná právní poradna (na objednání)
  • Bezplatná bytová poradna (na objednání)

Odborné konzultace probíhají v otvírací době pobočky elektronickou formou

Veškeré služby, které našim klientům nabízíme, jsou zdarma. Pokud zajišťujeme činnost pro naše partnery, mohou být některé aktivity zpoplatněny (např. příspěvek na rukodělné aktivity nebo spoluúčast při společném výletu). Naše činnost je hrazena z dotací jednotlivých subjektů (kraje, města, místní organizace) a našich dalších aktivit.

Na každém Senior Pointu je k dispozici jeden počítač s přístupem na internet a možností tisku, kopírování. Tento počítač je volně přístupný pro seniory. Počítač slouží k vyřízení e-mailů, dohledání informací, čtení zpráv apod. Neslouží k promítání filmů ani dlouhodobé práci.

Aktuality

 

Fotovoltaický systém pro ohřev vody zdarma

Dotace ve výši 90 000 Kč je vyplacena předem.
Cena základního řešení je 90 000 Kč.
Žádat mohou pouze starobní a invalidní důchodci.
Více info na www.optimal-powerenergy.cz

 

 

 

 

 

 

Nový bezplatný kurz

Jak porozumět mediím. Bezplatný  virtuální kurz v rámci projektu VU3V PEF ČZU v Praze.
Kurz bude složen z video přednášek, které bude doprovázet pracovní list a textová opora.

V současné době je dostupný pouze pro studenty VU3V po přihlášení na portál jejich osobními přihlašovacími údaji, v nejbližší době bude doplněn ještě odkaz pro zájemce z řad široké veřejnosti. Přihlášení a více informací na titulní stránce www.medgram.cz

 

 

Příspěvek na bydlení

Příspěvek na bydlení byl na konci loňského roku vyplacen dle dat ministerstva práce a sociálních věcí 228 tisícům lidí, jenomže dalších více než půl milionu domácností nárok na příspěvek má, ale z nejrůznějších důvodů ho nečerpá (nevědomost, stud, ale i nižší kompetence). Přitom průměrná výše příspěvku se nyní pohybuje mezi čtyřmi a pěti tisíci korunami měsíčně. 

Naším cílem nyní je dostat informaci o příspěvku na bydlení a podpoře naší help linky především k většímu množství seniorů, kteří jsou nejzranitelnější skupinou (zatím čerpá jen asi 10 %!), ale i samoživitelů a nízkopříjmových rodin. Ti všichni se mohou v nouzi obrátit na help linku, kde je náš tým vyslechne a poradí, jak konkrétní situaci nejlépe řešit. Na základě příjmů a výdajů spojených s bydlením může spočítat, jestli mají nárok na příspěvek na bydlení, jak vysoký by mohl být a poradí, kde a jak si o něj zažádat. V komplikovanějším případě může propojit i s pracovníky v terénu, pokud v jejich lokalitě působí.  

 

 

Taxík Maxík Orlová

 

 

 

 

 

 

 

Provoz Senior Pointu v roce 2024

I v letošním roce 2024 je v Městské knihovně Orlová v provozu Senior Point. Projekt ze 70 % finančně podpořil Moravskoslezský kraj. Senior Point je pro Vás otevřen v pondělí a pátek od 8:00 do 12:00 hodin.

 

Abeceda vzdělávání pro seniory s Českou spořitelnou

Držte krok s dobou, využívejte moderní technologie 
Tento seriál se zaměřuje na edukaci používání mobilních telefonů, využívání aplikací, vyhledávání na internetu, psaní zpráv s přáteli aj. Seriál poběží do srpna a každých 14 dní se senioři mohou těšit na zajímavá vzdělávací videa, která jim usnadní používání mobilního telefonu. Vyzkoušejte videonávody.

 

Probíhající akce

IN.F.Obálka

Obálku do lednice neboli IN.F.Obálku si můžete nyní vyzvednout v městském informačním centru a senior pointu.
IN.F.Obálka slouží k předání údajů o zdravotním stavu, užívaných lécích, kontaktech na příbuzné či blízké, v případě, že se senior v domácnosti ocitne v nebezpečí či ohrožení života, složkám záchranného systému, které jsou o této aktivitě informovány.

Senior Pas

Slevová karta pro seniory. Registrace je zcela zdarma. Držiteli mohou být osoby od 55 let s trvalým bydlištěm na území České republiky. Při uplatnění slevy se musí držitel prokázat kartou Senior Pas. V opačném případě není poskytovatel povinen slevu poskytnout. Více informací o kartě najdete na www.seniorpasy.cz.

Oficiální web